fbpx
Dołącz do nas
Słuchaj na

6 powodów dla których warto się uśmiechać, a nawet zrobić z tego nawyk

Uśmiech to jeden z prostszych nawyków jakie możesz sobie wyrobić. I jeden z bardziej wartościowych.

Dlaczego jest prosty do wyrobienia?

  1. Za każdym każdym razem, kiedy uśmiechniesz się do kogoś a ten uśmiech zostanie odwzajemniony, to poczujesz mały przypływ serotoniny i oksytocyny. A to bardzo przyjemne. Dzięki temu dostaniesz nagrodę, a nagroda jest potrzebna do zbudowania nawyku.
  2. Możesz go stosować zawszę, kiedy widzisz że ktoś inny nawiązuje z tobą kontakt wzrokowy, to tyczy się też twojego odbicia w lustrze! Także masz mnóstwo okazji do tego aby się uśmiechnąć (fachowo, nazywamy to wskazówką).
  3. Sama czynność jest banalnie prosta. Po prostu podnieść kąciki ust do góry! Spróbuj teraz! Proste? Boisz się że taki “wymuszony” uśmiech nie działa? Nie martw się, ludzie robią to cały czas i nazywa się to “uśmiech społeczny”, nic z w tym złego. Traktuj to jako miły gest od i do innej osoby, jak machnięcie ręką na część.

A dlaczego warto by się uśmiechać trochę częściej?

  1. Mamy masę radości z tego że ktoś się uśmiechnie do nas! To jest uzależniające. Czujemy się lepiej odrazu.
  2. Łatwiej nawiązujemy relacje. Osoby uśmiechnięte są postrzegane jako godne zaufania i kompetentne, plus uśmiech jest uniwersalnym sygnałem dobrych intencji. Dlatego uśmiech na start nowej relacji to jak paliwo rakietowe.
  3. Budujemy swoją pewność siebie. Bo skoro mogę być miły dla innych, to chyba jestem całkiem dobrym człowiekiem? A nic nie podnosi samooceny bardziej niż świadomość że jesteśmy, zwyczajnie, dobrym człowiekiem i robimy coś dla innych.
  4. Jesteśmy bardziej sexy, po prostu. Kochamy uśmiechnięte kobiety (i mężczyzn też).
  5. Ufamy światu – uśmiech i życzliwość przekonywują nas o tym że innym warto ufać, że ludzie są z natury dobrzy i że nie chcą nas wcale skrzywdzić. A to obniża u nas lęk i strach na codzień i podnosi nam nastrój.
  6. I na koniec, ludzie którzy uśmiechają się, żyją przeciętnie 7 lat dłużej! Jest to efekt jednego z badań (tak, tak, amerykańskich naukowców) i pewnie, jak to w przypadku badań, można się do wielu rzeczy przyczepić aczkolwiek, udowodnione jest że uśmiech obniża kortyzol, a kortyzol obniża odporność organizmu – więc napewno jakiś dobry wpływ na zdrowie ma.

Posłuchaj o tym, jak zbudować u siebie nawyk uśmiechu oraz o innych jego zaletach w 5 odcinku podcastu, gdzie opowiadam o tym jak budować pozytywne nawyki żeby lepiej osiągać swoje cele.

Podcaster na PNDC. Ambasador nawyków. Startupowiec. CEO i Founder kilku firm. Kocha trudne wybory dla łatwego życia. W wolnym czasie buduje relacje z bliskimi i oddaje się grom video. Kocha rozwój jako drogę, nie efekt.

Dołącz do dyskusji

Czytaj dalej

Ile czasu buduje się nawyk?

Ile czasu buduje się nawyk? Założę się, że słyszałeś/aś nie raz, że nawyk buduje się 30 dni, albo 21 dni? Niestety, prawda jest trochę inna. Sam...

Szukasz ciekawych materiałów o „dobrej zmianie” siebie?